Obrus z koronką – jak o nią zadbać?

W zależności od tego, jaki rodzaj estetyki panuje w danym pomieszczeniu, stół – jadalny czy też pomocniczy – warto udekorować wykorzystując do tego celu obrus z koronką. Wiele osób może jednak zastanawiać się w jaki sposób można najlepiej i najefektywniej zadbać o zachowanie koronkowych dekoracji w nienagannym stanie. Garść pomocnych porad z pewnością pomoże odpowiednio zatroszczyć się o obrusy z koronki oraz dodatki ozdobione gipiurą.

Obrusy z koronką – jak prawidłowo go dobrać?

Na rynku można znaleźć bardzo różnorodne dekoracje, jak np. serwety, bieżniki czy obrusy z koronką. Ich formę warto dobierać w zależności od wielkości i kształtu blatu, na którym mają się znaleźć, a także uwzględnić funkcję, jaką mają spełniać. Czy elegancki obrus z koronką ma jedynie podkreślać wystrój i stanowić tło dla dodatków, a może ma być wykorzystywany w czasie świąt lub uroczystości, jako nakrycie stołu jadalnego? Najpopularniejsze, dostępne na rynku modele wykonane są z włókien syntetycznych lub naturalnych – jak len czy bawełna. Piorąc obrusy z koronką warto pamiętać o tym, że wymagają delikatności. Powinny być umieszczone w ochronnym woreczku. Program do pranie delikatnego, z niską temperaturą i bez wirowania powinien sprawdzić się najlepiej.

Jak obszyć obrus z koronką?

Kiedy chce się nieco urozmaicić prosty obrus, warto wykorzystać listwę koronki lub gipiury. Jednak, jak obszyć obrus z koronką, żeby prezentował się dobrze? Po pierwsze warto wybrać odpowiedni rodzaj aplikacji i upewnić się, że jego rozmieszczenie wzdłuż brzegów – a szczególnie na rogach materiału będzie optymalne. Obrusy z koronki prezentują się dobrze w otoczeniu dekoracji w stylu rustykalnym, prowansalskim, a także vintage. Dodatkowo, aby obrusy z koronką prezentowały się jeszcze lepiej, warto je wykrochmalić. Syntetyczne i naturalne włókna wykorzystane do wykonania koronki można prasować w niskich temperaturach, ale w miarę możliwości najlepiej jest pozwolić, aby materiał wysuszył się rozłożony na płasko. Warto również rozprostować aplikację, aby po wyschnięciu nie straciła kształtu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *