Kołdry puchowe uchodzą za jedne z najlepszych okryć, zapewniających komfortowy sen. Zalet pościeli wypełnionej naturalnym pierzem, jest wiele – przede wszystkim, ciepłe kołdry puchowe znakomicie izolują, pozwalając na równomierne rozprowadzanie ciepła i cyrkulację powietrza. Za kołdry z puchu gęsiego trzeba wprawdzie zapłacić nieco więcej, ale wydatek opłaci się, gwarantując zdrowie i wygodę w czasie snu.

Utrzymanie kołdry puchowej w dobrej kondycji

Wbrew pozorom, kołdra z puchu gęsiego nie jest trudna w utrzymaniu. Aby jednak pielęgnacja była efektywna, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad, dzięki którym kołdra pozostanie w dobrej formie. To, w jaki sposób ma przebiegać pranie, zależy przede wszystkim od informacji umieszczonych przez producenta na metce kołdry. Poszczególne modele można prać w pralce oraz suszyć bębnowo – inne z kolei lepiej oddać do profesjonalnego czyszczenia w pralni. Warto wiedzieć natomiast, że kołdra puchowa nie znosi wysokich temperatur oraz mocnych detergentów piorących, a także musi być odpowiednio suszona. Wilgoć uwięziona wewnątrz kołdry uszkodzi pierze i pozwoli na rozwój

 drobnoustrojów.

Zasady wietrzenia kołder puchowych

Kołdry puchowe wymagają częstego wietrzenia. Zapobiega to rozwojowi roztoczy, pozwala pozbyć się resztek wilgoci, przewietrzyć oraz odświeżyć pościel. Latem w zupełności wystarczy codzienne wietrzenie sypialni. Raz w tygodniu kołdry z pierza warto wystawić na zewnątrz, ale koniecznie w zacienionym miejscu. Mocno rozgrzane od słońca pierze, to znakomite środowisko do rozwoju roztoczy. Kołdra z pierza powinna być wietrzona przy niskiej wilgotności powietrza, najlepiej w czasie lekkich mrozów. Niska temperatura bardzo szybko eliminuje roztocza, wymraża bakterie oraz przyjemnie odświeża. Przy ścieleniu łóżka, warto strzepywać pościel z pierzem, aby zachować jej kształt, sprężystość i miękkość. Puch zachowuje swoją strukturę na długo, jednak mocne ugniatanie i próżniowe pakowanie kołdry, przyspiesza niestety utratę jej właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *